[p]

[/p]
[p]Po pierwsze – Matero…[/p]
[p]
Zacznijmy od specjalnego naczynia w którym zalewa się susz. Naczynie nosi nazwę mate lub matero, wykonane jest z owoców tykwy bądź z drewna. W zależności od materiału z którego jest wykonane, przygotowanie naczynia odbywa się inaczej.
Jeśli zakupiliśmy matero, które wykonane jest z drewna, naczynie należy wysmarować wewnątrz prawdziwym masłem i pozostawić na około trzy dni.
Natomiast jeśli jest to naczynie z tykwy, zasypujemy je do połowy suszem, potem zalewamy wodą w temp. 75 stopni i dodajemy kilka kropli alkoholu, a następnie odstawiamy na kilka dni (6-8). Po tym czasie usuwamy zawartość. [/p]
[p]Po drugie – Bombilla…[/p]
[p]
Picie napoju „prosto z naczynia” byłoby ogromnie uciążliwe ze względu na fusy. Indianie Guarani mieli niemały problem, dlatego początkowo cedzili napar przez zęby, a później przez trzcinową rurkę, która nie chroniła jednak przed fusami. Okazała się niepraktyczna. W końcu znaleziono wyjście. Na końcu bambusowej rurki umieszczono sitko, które skutecznie oddzielało fusy od naparu, a tym samym sprawiało, że picie yerby stało się tylko i wyłącznie przyjemnością… I tak właśnie powstała bombilla. Często wykonywana ze stali nierdzewnej, platyny, czy bambusa.
[/p]
[p]Matero + Bombilla = Yerba Mate[/p]
[p]
Do matero wkładamy bombillę, wsypujemy susz, tak, aby wypełniał ½ lub ¾ objętości naczynia i zalewamy wodą, gorącą ale nie wrzącą. Powinna mieć temperaturę od 70 do 80 stopni. Przy takim sposobie parzenia możemy mieć dwa problemy: bombilla zatka się przez susz, po drugie napar z pierwszego zalania może być bardzo mocny i szybko stracić smak. [/p]
[p]
Jak tego uniknąć?
Po pierwsze nigdy nie mieszaj naparu bombillą! Powinna być ona nieruchoma. Przy wsypywaniu suszu możemy tak przekręcić naczynie, aby większość suszu znalazła się po jednej stronie naczynia.
Po drugiej stronie umieszczamy bombillę i zalewamy. [/p]
[p]
Żeby uniknąć mocnego naparu przy pierwszym zalaniu należy pierwszy raz zalać susz zimną wodą. Przy kolejnych zalewaniach możemy używać gorącej, ale nie wrzącej wody! Tempertaura powinna wynosić od 70 do 80 stopni. Susz można zalewać wielokrotnie. Kiedy traci moc można przesunąć fusy na druga stronę naczynia.
[/p]
[p]
Wszystkich serdecznie zachęcam do picia tego wyjątkowego napoju jakim jest Yerba. Być może nie wszystkim przypadnie do gustu, ale cóż, warto spróbować!
[/p]